Skip to content

नेपालमा चीनको क्रियाशीलता बढ्छ कि घट्छ ?

चीन पहिलो विश्वशक्ति बन्ने दौडमा छ । अमेरिका चीनको उदयलाई ब्रेक लगाउन चाहन्छ । आईपीएस होस् या ग्लोबल सेक्युरिटी इनिसियटिभ अमेरिका र चीनको ‘प्रोक्सी वार’ नेपाल लगायत अन्य चीनको छिमेकी मुलुकहरुमा देखिन्छ । जसबाट नेपाल जस्ता मुलुकहरु थप प्रभावित हुनसक्छन् ।

#Ad

काठमाडौँ — सन् २०१२ सम्म चिनियाँ नीति थियो-भित्र बलियो बन्ने तर बाहिर नदेखाउने अर्थात् शान्त कूटनीति अपनाउने । देङ स्याओ पिङले सन् १९७८ मा थालेको चीनको आर्थिक उदारिकरणपछि आर्थिक रुपमा विश्वसँग सहकार्य गरेको थियो । जसले गर्दा चीनमा विदेश लगानी भित्रिन सहयोग मिल्यो । तर राजनीतिक र कूटनीतिक रुपमा विश्वसामु चीन लामो समय एक शान्त मुलुक रह्यो ।

जब सन् २०१२ को नोभेम्बर १५ मा चिनियाँ कम्युनिस्ट पार्टी (सीपीसी) को १८ औं महाधिवेशनले सी चिनफिङलाई महासचिवको नेतृत्व सुम्पियो र सन् २०१३ को मार्च १४ मा राष्ट्रपति भए । त्यसपछि चिनियाँ शैलीमा फरकपन आउन थाल्यो । चीन एकाएक प्रभावकारी मुलुकको रुपमा देखा पर्न थाल्यो । सीले आफू सत्तामा आउने बित्तिकै बेल्ट एन्ड रोड इनिसिएटिभ (बीआरआई) परियोजना (त्यस बेला वान बेल्ट वान रोड) लाई अघि ल्याएर आफ्नो महत्वाकांक्षालाई अघि सारे ।

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *